Dla kogo samochód elektryczny?

Samochody elektroniczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Dla ekologów są ważnym głosem w dyskusji o stan naszej planety, a dla przeciętnego kierowcy mogą oznaczać wygodę i niższe koszty eksploatacji - jeżeli tylko będzie go stać na początkową inwestycję, jaką jest zakup samego pojazdu. 

Co to jest samochód elektryczny?

Samochodem elektrycznym nazywamy taki samochód, który ma minimum jeden napęd bądź silnik elektryczny. Prototyp pojazdu elektrycznego stworzyli Szkoci - już w latach trzydziestych XIX wieku. W Polsce pierwsze takie urządzenia zaczęto produkować w zakładach WSK w Mielcu w 1971 r. i nazwano je Melexami. W dzisiejszych czasach samochody elektryczne stają się już coraz bardziej powszechne i dostępne także w Polsce, chociaż ich posiadacze wciąż jeszcze czekają na w pełni dostosowaną infrastukturę. 

Zalety pojazdów elektrycznych 

Jedną z najczęstszych przyczyn zakupy samochodu elektrycznego, jest oczywiście ekologia. Samochody te nie emitują bowiem spalin. Według najnowszych badań, podczas całego cyklu “życia” pojazdu elektrycznego (uwzględniając jego produkcję), wyemituje on średnio ponad 50 % CO2 mniej niż zwykły samochód. To argument, który przekonuje świadome ekologicznie osoby, którym zależy na losach naszej planety.

Nie samą ekologią jednak człowiek żyje. Podstawową zaletą posiadania samochodu elektrycznego, są stosunkowo niskie koszty użytkowania. Ceny energii elektrycznej są znacznie bardziej przewidywalne niż te gazu czy ropy, a do tego możemy też korzystać z alternatywnych źródeł energii (jak np. panele słoneczne). Większym problemem może okazać się cena samego samochodu, a także jego stosunkowo szybka utrata wartości. To sprawia, że samochody elektryczne wciąż jednak kupują raczej zamożne osoby. 

Użytkowanie samochodów elektrycznych 

Samochody elektryczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Przede wszystkim, z uwagi na brak silnika spalinowego, samochód jest dużo cichszy, co wpływa pozytywnie na komfort jazdy. Oznacza to też jednak, że piesi, przyzwyczajeni do dzwięku silnika, mogą nie zauważyć nadjeżdżającego samochodu - a wtedy nietrudno o wypadek. Pewnym kłopotem związanym z użytkowaniem jest też mały zasięg tych pojazdów oraz długi czas ładowania akumulatorów. Są to jednak liczby, które wraz z dynamicznymi pracami technologicznymi, stale się poprawiaja. 

Podobne artykuły

Komentarzy: 0

Zostaw komentarz