Lustra drogowe i ich zastosowanie

Uczestnicząc w ruchu drogowym, zawsze musimy zachować jak największą ostrożność. Istotna dla bezpieczeństwa jazdy jest m.in. widoczność. I nie chodzi tu tylko jedynie o przednią szybę samochodu czy dobrze dostosowane lusterka boczne. Czasem możemy znaleźć się w takim miejscu, w którym nie damy rady rozejrzeć się na boki np. z powodu budynków stojących blisko drogi czy innych obiektów ograniczających naszą widoczność. Wówczas z pomocą kierowcy przychodzą takie urządzenia jak lustra drogowe.

Czym jest lustro drogowe?

Lustra drogowe zalicza się do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD). Ich głównym celem jest zniwelowanie tzw. martwych punktów, zwiększenie bezpieczeństwa na drodze i ułatwienie poruszania się pojazdem. Lustra umieszcza się w miejscach o ograniczonej widoczności.

Wyróżnia i stosuje się dwa główne rodzaje luster drogowych:

Zarówno lustro drogowe okrągłe, jak i prostokątne może mieć różne wymiary. W pierwszym przypadku na rynku dostępne są najczęściej lustra o średnicy 600, 700, 800 czy 900 mm, natomiast w drugim – zwykle stosuje się urządzenia 800 x 600 mm i 1000 x 800 mm.

Warto podkreślić, że zarówno konstrukcja lustra drogowego, jak i jego wygląd oraz umieszczenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, wraz z późniejszymi zmianami.

Kiedy stosuje się lustra drogowe?

Lustra drogowe wypukłe U-18, o zwiększonym kącie obserwacji, umieszczane są w miejscach, gdzie stojące przy drodze budynki, drzewa, słupy czy inne obiekty ograniczają widoczność uczestnikom ruchu drogowego. Używa się ich przede wszystkim:

  • na skrzyżowaniach dróg i ulic osiedlowych,
  • przy wyjazdach z posesji,
  • przy przystankach komunikacji zbiorowej znajdujących się na łukach ulic lub dróg (torów),
  • przy drogach wewnętrznych obiektów handlowych, zakładów produkcyjnych, magazynów itp.

Lustro to element poprawiający bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale na drodze publicznej nie możemy umieścić go samodzielnie. Za montaż luster drogowych odpowiada, zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 r. z późniejszymi zmianami, właściciel lub użytkownik gruntów przyległych do drogi. Co to oznacza dla kierowcy, który chciałby, żeby w miejscu niebezpiecznym w pasie drogowym zostało umieszczone lustro drogowe? W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić się montaż lustra do zarządcy drogi. W przypadku dróg gminnych jest to wójt, burmistrz czy prezydent miasta, wojewódzkich – zarząd województwa, natomiast powiatowych – zarząd powiatu.

Podobne artykuły

Komentarzy: 0

Zostaw komentarz