Nowe systemy bezpieczeństwa zgodnie z wymogami Europarlamentu

Parlament Europejski przegłosował nowe Rozporządzenie dotyczące dodatkowego wyyposażenia systemu bezpieczeństwa, które od połowy 2022 r. ma znaleźć się we wszystkich nowych samochodach. Rozporządzenie czeka teraz na akceptację Rady Unii Europejskiej. 

Jakie to wyposażenie? Przede wszystkim inteligente dostosowanie prędkości, wykrywanie obiektów przy cofaniu, rejestrator danych w sytuacji wypadku, umożliwienie i ułatwienie instalacji blokady alkoholowej, a także system ostrzegania o spadku poziomu uwagi bądź senności kierowcy.

Najważniejszy z nich wydaje się Intelligent Speed Assistance - eksperci szacują, że System Inteligentnego Dostosowania Prędkości ma wpłynąć na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych aż o 20 %. Tak o nim wypowiada się Róża Thun, sprawozdawczyni Rozporządzenia:

Nie jest to ogranicznik prędkości, tylko inteligentny system, który będzie zwracał uwagę kierowcy zawsze, ilekroć będzie przekraczał prędkość. System będzie pozyskiwał informacje o dozwolonej prędkości z obserwacji znaków drogowych oraz z map. Kierowca będzie skutecznie poinformowany (poprzez pedał gazu lub w inny skuteczny sposób) o tym, że przekracza prędkość - to właśnie od kierowcy będzie zależało, czy auto zacznie hamować, czy dalej będzie przyspieszać. System będzie aktywny po każdym uruchomieniu samochodu, ale kierowca będzie mógł go wyłączyć na pewien czas w trakcie jazdy (np. w sytuacji kiedy ze względu na ograniczenia pogodowe lub niewłaściwe oznakowanie system może nie działać prawidłowo)

Natomiast system dotyczący cofania pomoże w szczególności kierowcom pojazdów ciężarowych, aut dostawczych oraz autobusów, gdyż będą oni mieli zdecydowanie lepszą widoczność, zwłaszcza w martwych punktach (przed kierowcą oraz w bocznych oknach).

Większość z nowych technologii, zgodnie z Rozporządzeniem powinna być wdrożona do nowych modeli od 2022 r., a w przypadku samochodów starszych - od 2024 r. 

Podobne artykuły

Komentarzy: 0

Zostaw komentarz