Samochód nowy czy używany?

Planujesz kupić samochód, ale nie wiesz, czy zdecydować się na nowy, czy używany? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Pomagamy w wyborze.

Przy zakupie samochodu pod określony budżet musimy zdecydować się pomiędzy zakupem nowego a używanego auta. Z reguły nie jest łatwo zdecydować się między świecącym nowością samochodem niższej klasy a autem nieco lepszym technicznie, lecz ze zrobionym już określonym przebiegiem. Rozważenie wszystkich za i przeciw zawczasu pomoże nam podjąć decyzję, której nie będziemy następnie żałować.

Samochód używany - kiedy warto?

Oczywiście podstawową zaletą samochodów używanych jest to, że są one tańsze. I nie mowa tu nawet o 20-letnich autach, które można kupić za grosze, ale samochodach wyprodukowanych 3-4 lata temu. Kiedy nasz wybór ogranicza się do takiego auta, a auta prosto z salonu, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego właściwie ten samochód będzie nam potrzebny.

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, w której za te same pieniądze możemy kupić nowiutki samochód klasy mini, albo też 3-letnie kombi z wielkim bagażnikiem. Jeśli mamy dużą rodzinę, z którą będziemy często jeździć na wakacje, wybór wydaje się prosty - nawet jeśli używany samochód ma już ponad 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Podobnie jest w sytuacji, kiedy chcemy zakupić samochód o dużych możliwościach technicznych, z którym osiągniemy dużą prędkość lub po prostu będzie się nim wygodnie jeździć.

Ponadto pierwsze 5 lat życia samochodu to okres, w którym najbardziej traci on na wartości. Kupując auto używane możemy mieć pewność, że za 2-3 lata będziemy w stanie sprzedać je za niewiele mniejszą cenę, niż ta, za którą je kupiliśmy. Jest to więc swego rodzaju inwestycja, która może niekoniecznie się nam zwróci, ale istnieje szansa, że przynajmniej dużo na niej nie stracimy.

A kiedy warto kupić samochód nowy?

Z drugiej strony w przypadku zakupu nowego samochodu mamy pewność, że będzie on odpowiadał najnowszym standardom, jeśli chodzi o design oraz technologię. O ile w przypadku zakupu bardzo taniego samochodu 15-letniego jego wyposażenie nie jest dla nas specjalnie istotne (bo interesuje nas przede wszystkim niska cena), to różnica między autem 3-4 letnim a nowym może być już tu bardzo istotna. Technologia wciąż gna do przodu, a to, co jakiś czas temu uważane było za nowoczesne, dziś jest już wręcz przestarzałe. Ponieważ elektronika odgrywa coraz większą rolę w motoryzacji, powinniśmy zwrócić uwagę na ten aspekt przy zakupie samochodu.

Argument niższej ceny aut używanych może być też równoważony przez znacznie lepsze możliwości finansowania nowego samochodu. W przypadku auta z salonu mamy szerokie spektrum opcji - możemy go wziąć na elastyczne raty, kredyt 0%, leasing. Są nawet oferty nowych samochodów bez wkładu początkowego, czyli możemy wyjechać z salonu nie płacąc początkowo ani złotówki. Przy zakupie auta używanego większość tych opcji będzie oczywiście niedostępna, zwłaszcza, jeśli odkupujemy od prywatnego właściciela, a nie od komisu.

Mówiąc o aspekcie finansowym, warto dodać jeszcze jedno: zakup auta używanego może być obciążony dodatkowymi kosztami, które będziemy musieli włożyć w dodatkowe naprawy takiego samochodu. Oczywiście jest szansa, że trafimy na perełkę w świetnym stanie technicznym, ale nie zawsze jesteśmy w stanie to fachowo ocenić przed zakupem, a kupując auto w salonie jesteśmy pewni, że przez kolejne kilka lat raczej żadnych poważnych usterek nie uświadczymy, jeśli eksploatujemy go w normalny sposób.

Co więc wybrać: auto nowe czy używane?

Co wybrać? Oczywiście odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy w dużej mierze od osobistych preferencji. Kupując auto nowe, zapewniamy sobie przede wszystkim spokój i pewność, że przez najbliższe kilka lat nie będziemy musieli dokonywać żadnych istotnych napraw. Możemy też kupić je w wygodnych ratach lub w innym modelu finansowania. Zakup auta używanego jest obarczony pewnym ryzykiem, ale za to kupujemy samochód o lepszych osiągach technicznych lub większych gabarytach, a jego wartość nie spadnie tak drastycznie w ciągu najbliższych lat. Będziemy musieli jednak najczęściej dokonać wpłaty całej kwoty naraz lub wziąć kredyt w banku na niekoniecznie korzystnych warunkach.

Podobne artykuły

Komentarzy: 0

Zostaw komentarz