Szpachlówka samochodowa – kiedy i jaką stosujemy?

Każdemu kierowcy może przydarzyć się, że na karoserii jego samochodu powstaną rysy lub wgniecenia. Miejsca takie wymagają odnowy. Preparatem, który stosuje się w takich przypadkach, jest szpachlówka samochodowa. Można jej użyć również w celu wygładzenia miejsca, z którego usuwana była korozja bądź do jakichkolwiek innych uzupełnień. Jaką szpachlówkę najlepiej wybrać, aby uzyskać pożądany efekt?

Czym jest szpachlówka samochodowa?

Szpachlówka samochodowa jest to preparat wypełniający do karoserii samochodowych. Używana jest ona do naprawy, konserwacji i kosmetyki lakieru. Substancję tą stosuje się w celu wypełnienia ubytków, takich jak zarysowania czy wgniecenia oraz wygładzenia nierówności powstałych w wyniku usuwania rdzy, a także przy wszelkich innych naprawach i odnowie karoserii. Jest to produkt o określonym stopniu wytrzymałości, przyczepności i elastyczności, charakteryzujący się odpornością na znaczne wahania temperatur, odpowiednio kurczliwy i twardy. Warto również wiedzieć, że poszczególne szpachle różnią się pod względem wartości tych parametrów.

Szpachlówka samochodowa — rodzaje

Wyróżniamy też kilka rodzajów szpachlówek samochodowych:

1. Uniwersalne, przeznaczone do wypełniania drobnych i średnich uszkodzeń, charakteryzują się stosunkowo dobrą przyczepnością i zróżnicowaną elastycznością;

2. Z włóknem szklanym, nadające się głównie do napraw części spawanych i skorodowanych, są odporne na znaczne wahania temperatury i cechują się niską kurczliwością;

3. Poliestrowe, są wysoce elastyczne i mają dużą przyczepność, nadają się szczególnie w przypadku konieczności szlifowania naprawianych fragmentów, doskonale pokrywają także aluminium, plastik, drewno oraz laminaty poliestrowo-szklane;

4. Antykorozyjne, idealne do tych elementów karoserii, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci;

5. Natryskowe, nanosi się je w celu renowacji drobnych wgnieceń i zarysowań oraz na duże powierzchnie, zazwyczaj na końcowym etapie prac.

Charakterystyczne właściwości

Szpachla samochodowa to preparat o specjalnie opracowanych właściwościach, dostosowanych do konkretnego rodzaju renowacji. Jego konsystencja pozwala na bezproblemowe nanoszenie i rozprowadzanie substancji po karoserii, co przekłada się na wysoką precyzję wykonywanych prac. Ważny jest także tzw. czas życia szpachli, który wynosi 10 minut (w temperaturze ok. 20°C). Daje to konserwatorowi możliwość skrupulatnego i precyzyjnego wygładzenia. Również czas utwardzania substancji jest optymalny i wynosi ok. 30 minut. Poszczególne szpachlówki różnią się właściwościami, które dostosowuje się przede wszystkim do rodzaju pokrywanej powierzchni.

Szpachlówka natryskowa

Szpachlówka natryskowa pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powłoki, nawet w przypadku konieczności pokrycia bardzo dużych powierzchni. Cechuję ją doskonała przyczepność i łatwo się ją nanosi, nawet na pionowe elementy. Szpachlówka natryskowa jest ponadto świetnym preparatem izolującym podkłady i lakiery akrylowe od szpachlówek poliestrowych. Godna polecenia jest szczególnie szpachlówka natryskowa Intertroton dostępna tutaj: http://www.troton.pl/szpachlowka-natryskowa-2/. Jest to sprawdzony produkt, o gwarantowanych właściwościach, pozwalających na uzyskanie efektu gładkiej i idealnie prezentującej się karoserii.

Podobne artykuły

Komentarzy: 0

Zostaw komentarz